avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cerere de recuzare expert
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cerere de recuzare expert

as vrea sa stiu daca e de ajuns sa pui temeiul de drept art 204cpc atunci cand faci o cerere de recuzare expert.
de obicei aceste cereri se admit sau se resping?
ce se intampla daca face raportul de expertiza si nu te a convocat si bineinteles nu poate face dovada ca te a convocat?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:46, 23 Februarie 2012
pe langa invocarea art. 204 C.pr.civ. cererea trebuie si motivata efectiv iar motivele trebuie sa fie temeinice pentru a fi admisa cererea;
daca nu ati fost convocat expertiza este lovita de nulitate si se dispune refacerea ei la solicitarea dvs.
Recuzarea expertilor se face in conformitate cu prevederilor art. 204 Cpc. cu precizarea ca cererea de recuzare trebuie temeinic motivata.
In functie de argumentele invocate cererea de recuzare a expertului se poate admite sau nu.
Daca expertul nu a convocat toate partile implicate se poate cere constatarea nulitatii expertizei si refacerea ei.
Daca expertul va fi recuzat expertiza este nula si se dispune efectuarea unei noi expertize de catre un alt expert.
daca cererea de recuzare a fost respinsa ce e de facut in continuare?
desi nu a venit in sala ,expertul,facand si o cerere prin care spune ca e de acord cu numirea altui expert in cauza el nu a fost recuzat.....
se mai poate face ceva?
Daca cererea de recuzare a fost respinsa de catre instanta , expertul desemnat isi va continua activitatea si va redacta raportul de expertiza.
Nu are importanta pozitia expertului , singura care dispune este instanta de judecata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expertiza tehnica - pot recuza expertul? Matist Matist Buna ziua. Am si eu o itrebare, daca poate sa-mi raspunda cineva. Cererea de recuzare a unui expert, la o evaluare pentru executare catre cine trebuie ... (vezi toată discuția)
Cum poate fi recuzat legal un expert contabil care a mintit ca si-a schimbat domiciliul in scopul de a fi impartial db03uie db03uie In cauza unui dosar, a fost desemnata o experta contabila privind legalitatea cheltuielilor intro asociatie de proprietari. Expertiza a fost facuta cu ... (vezi toată discuția)
Recuzare expert...??? anniela anniela Buna ziua domnilor experti, ma adresez din nou d-vs cu o alta intrebare: In cadrul unui dosar civil - partaj bunuri comune - a fost desemnat de catre instanta ... (vezi toată discuția)