Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica - pot recuza expertul?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica - pot recuza expertul?

Buna ziua. Am si eu o itrebare, daca poate sa-mi raspunda cineva.
Cererea de recuzare a unui expert, la o evaluare pentru executare catre cine trebuie sa adresez.? Mentionez ca nu am fost informat despre numirea expertului, numai expertul a comunicat data intalmirii, pentru executarea masuratorilor.
Multumesc anticipat.
nu puteti recuza expertul, ci puteti cere eventual contraexpertiza(automat se numeste un alt expert) sau sa cereti un expert asistent, care insoteste si urmareste ce face expertul numit.
art. 204 C.proc.civ...(1).Expertii se pot recuza pentru aceleasi motive ca si judecatorii.
(2)termen...5 zile.
,,(3)Recuzarile se judeca in sedinta publica, cu citarea partilor si a expertului,,.....deci ...pe cale de consecinta....va adresati instantei de executare.
Expertul poate fi recuzat,conform art 204 Cod procedura civila
Eventual puteti solicita expert parte
Avocat Valentin a scris:

art. 204 C.proc.civ...
(1).Expertii se pot recuza pentru aceleasi motive ca si judecatorii.
(2) termen...5 zile.
(3) Recuzarile se judeca in sedinta publica, cu citarea partilor si a expertului,,.....deci ...pe cale de consecinta....va adresati instantei de executare.

Buna ziua,
Asa cum zice legiuitorul si cum bine ati citat si Dvs, expertii se pot recuza numai daca exista "motive".
Cum uzerul a scris ca pana in prezent expertul abia a trimis citatiile, in principiu nu vad care ar putea fi eventualele motive de recuzare.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Faptul ca nu ati fost anuntat despre numirea expertului,nu este motiv de recuzare in intelesul art.204 c.pr.civ..
Solicitati numirea unui expert-parte si acesta va va sustine interesele din punct de vedere tehnic la efectuarea expertizei si va depune coraport de expertiza in interesul dvs.