avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica - pot recuza expertul?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica - pot recuza expertul?

Buna ziua. Am si eu o itrebare, daca poate sa-mi raspunda cineva.
Cererea de recuzare a unui expert, la o evaluare pentru executare catre cine trebuie sa adresez.? Mentionez ca nu am fost informat despre numirea expertului, numai expertul a comunicat data intalmirii, pentru executarea masuratorilor.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 04:47, 3 Martie 2010
nu puteti recuza expertul, ci puteti cere eventual contraexpertiza(automat se numeste un alt expert) sau sa cereti un expert asistent, care insoteste si urmareste ce face expertul numit.
art. 204 C.proc.civ...(1).Expertii se pot recuza pentru aceleasi motive ca si judecatorii.
(2)termen...5 zile.
,,(3)Recuzarile se judeca in sedinta publica, cu citarea partilor si a expertului,,.....deci ...pe cale de consecinta....va adresati instantei de executare.
Expertul poate fi recuzat,conform art 204 Cod procedura civila
Eventual puteti solicita expert parte
Avocat Valentin a scris:

art. 204 C.proc.civ...
(1).Expertii se pot recuza pentru aceleasi motive ca si judecatorii.
(2) termen...5 zile.
(3) Recuzarile se judeca in sedinta publica, cu citarea partilor si a expertului,,.....deci ...pe cale de consecinta....va adresati instantei de executare.

Buna ziua,
Asa cum zice legiuitorul si cum bine ati citat si Dvs, expertii se pot recuza numai daca exista "motive".
Cum uzerul a scris ca pana in prezent expertul abia a trimis citatiile, in principiu nu vad care ar putea fi eventualele motive de recuzare.
Cu stima,
Ultima modificare: Marți, 2 Martie 2010
legalmgm, utilizator
Faptul ca nu ati fost anuntat despre numirea expertului,nu este motiv de recuzare in intelesul art.204 c.pr.civ..
Solicitati numirea unui expert-parte si acesta va va sustine interesele din punct de vedere tehnic la efectuarea expertizei si va depune coraport de expertiza in interesul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi banesti o_zonne o_zonne Faptul ca reclamantul face obiectiuni la o expertiza judiciara care a fost considerata de el partinitoare pentru ca nu se tine cont si de obiectivele sale ... (vezi toată discuția)
Expertiza - acelasi expert pentru doua cauze? Matist Matist Buna seara. Daca poate sa ma ajuta cineva cu un raspuns Acelasi expert care a facut o lucrare la o dezbatere succesorala, mai poate sa faca o ... (vezi toată discuția)
Recuzarea expertului judiciar Matist Matist Buna ziua. Am cerut de la judecatorie recuzarea expertului judiciar, care a fost numita de executorul judecatoresc pentru avaluarea unei imobil pentru ... (vezi toată discuția)