Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza - acelasi expert pentru doua cauze?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza - acelasi expert pentru doua cauze?

Buna seara.
Daca poate sa ma ajuta cineva cu un raspuns
Acelasi expert care a facut o lucrare la o dezbatere succesorala, mai poate sa faca o expertiza cu ocazia executarii silite?
Multumesc anticipat.
NU.
Expertul şi-a expus odată opinia şi nu mai poate să şi-o exprime şi a doua oară întrucât aceasta este deja cunoscută.
Formulati cerere de recuzare a expertului,in temeiul art.204 c.pr.civ.,astfel cum corect a a aratat distinsul dn.expert Ciobanu.

Art.204
"Expertii se pot recuza din aceleasi motive ca si judecatorii.
Recuzarea trebuie sa fie ceruta in termen de 5 zile de la numirea expertului,daca motivul ei exista la aceasta data;in celelalte cazuri termenul va curge de la data cand s-a ivit motivul de recuzare.
Recuzarile se judeca in sedinta publica, cu citarea partilor si a expertului"
Multumesc foarte mult, noapte buna.