Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuzarea unui expert tehnic judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuzarea unui expert tehnic judiciar

Consider ca expertul tehnic judiciar specialitatea constructii, numit de instanta, pe parcursul efectuarii masuratorilor, s-a antepronuntat, deoarece inainte ca macar masuratorile sa fie gata, ne-a spus in parte, fiecaruia dintre noi cei doi reclamanti, ca nu numai ca nu suntem prejudiciati, dar chiar valoarea terenului nostru s-a ridicat datorita construirii unui bloc langa noi, de dimensiuni mult mai mari decat cele autorizate, pentru ca datorita prezentei blocului vor veni investitori sa ne cumpere imobilele, sa faca blocuri. A insistat sa ne convinga, cu toate ca noi i-am argumentat ca legea s-a schimbat.

Eu am considerat ca aceasta antepronuntare ar fi motiv de recuzare, dar avocatul ne-a spus ca e riscant sa-l recuzam, atata vreme cat nu a declarat in scris, iar la judecata e cuvantul nostru, al reclamantilor, contra cuvantul expertului.
Procesul nostru fiind inceput in 2009, am inteles ca ni se aplica vechiul cod,
"Art. 204. - Expertii se pot recuza pentru aceleasi motive ca si judecatorii.
Recuzarea trebuie sa fie ceruta in termen de 5 zile de la numirea expertului, daca motivul ei exista la aceasta data; in celelalte cazuri termenul va curge de la data cand s-a ivit motivul de recuzare.
Recuzarile se judeca in sedinta publica, cu citarea partilor si a expertului."

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat rapid, daca e cazul sa ma incadrez in termenul de 5 zile, intr-adevar nu-l putem recuza doar cu propriile noastre declaratii, pe care le putem sustine si in sala de judecata?
Rmilitaru, utilizator
Situatia expusa de dvs, NU se incadreaza in niciuna dintre conditiile prevazute pentru recuzare...deci cererea va fi respinsa ca neintemeiata...
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.