Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare succesiune: cum devine o persoana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare succesiune: cum devine o persoana proprietara unui imobil aflat in indiviziune?

Buna ziua,

Am si eu o nedumerire.
Soacra mea are o un apartament din care 3/4 sunt ai ei si 1/4 are mama ei care are 85 de ani.
Se poate face ceva ca sa ii revina ei 1/4 din casa?
Si daca da, cum?

Care sunt procedurile legale pt a fi proprietar pe intregul apartament?

Alina
Mama ei ii poate dona sau vinde 1/4 din apartament.