Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de la parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de la parinti

Dreptul la un apartament mostenit de la parinti.
Sunt casatorita de 23 de ani si locuim in apartamentul soacrei mele. Soacra mea locuieste la alta adresa, deci nu am locuit impreuna cu ea. Niciunul nu a vrut sa faca contract de vanzare-cumparare pe motiv ca nu avem bani sa platim. Dupa moartea acesteia sotul meu va mosteni apartamentul. Ce drepturi legale am eu la acel apartament. Mentionez ca avem un copil minor.
Ancuta_n, utilizator
Bună ziua,

Nu aveți nici un drept propriu asupra apartamentului în acest moment, va fi proprietate a soțului.
Buna ziua. Dupa moartea sotului cine are dreptul la apartamentul mostenit de el de la mama lui? Sotul meu este singur la parinti si noi avem un copil.
Ancuta_n, utilizator
Daca moare soacra prima si apoi sotul, dvs veti mosteni 1/4 din casa, copilul dvs 3/4. daca va decedeaza sotul inaintea soacrei dvs, copilul dvs mosteneste tot.
Am si eu o intrebare...parintii mei sau despartit dar nu au bagat divort tatal meu a murit acum cateva luni au avut grija de el timp de 3 ani bunicii din partea tatalui, au o garsoniera cumparata impreuna ce drept imi revine mie ca copil eu am 28 ani,am dreptul sa il vand si ce acte imi trebuie pentru al vinde???