avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă inregistrari telefon
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

inregistrari telefon

buna ziua;va rog sa-mi spuneti,daca vorbesc la telefon si inregistrez convorbirea fara sa-l anunt pe interlocutor,e legal?pot fi pedepsit pt asta?pot sa o folosesc eventual ca proba in proces?v-as ruga sa-mi specificati si legile care reglementeaza aceste aspecte;va multumesc anticipat!
Va recomand sa cititi noul Cod civil, Capitolul II - Respectul datorat fintei umane si drepturilor ei inerente, Sectiunea 3 - Respectul vietii private si al demnitatii persoanei umane.

Art. 74. Atingeri aduse vietii private. Sub rezerva aplicarii dispozitiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vietii private:
...............
b) interceptarea fara drept a unei convorbiri private, savarsita prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, in cunostinta de cauza, a unei asemenea interceptari;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate intr-un spatiu privat, fara acordul acesteia;

Deci conform legii sunt ilegale ambele variante :1.sa inregistrati convorbirea, 2.fara sa ii cereti acordul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Postare filmare online userboy userboy Buna seara! Vreau sa va intreb cum trebuie sa procedez cu un site public ca sa scoata o postare a unui filmulet care imi afecteaza imaginea (este o filmare ... (vezi toată discuția)
Hartuiere telefonica florim florim buna ziua, in ultimele 6 luni am tot primit telefoane cu nr ascuns, daca raspundeam se auzea doar fosnetul unui telefon in buzunar. in urma cu cateva zile am ... (vezi toată discuția)
Poze si imagini difuzate fara accordul meu bigpaulie bigpaulie Buna ziua , As dori sa adresez o intrebare comunitati Avocatnet.ro privitoare la faptul ca in prealabil desfasurari cercetarii judecatoresti in dosarul penal ... (vezi toată discuția)