Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine este vinovat de producerea accidentului?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine este vinovat de producerea accidentului?

Am si eu o nelamurire in legatura cu vinovatul unui accident, poate ma lamuriti cine este vinovat.
S-a produs pe un pod, in panta pe coborare, carosabilul prezenta gheata si zapada. Masina 1 era stationata pe pod (intrase cu o roata in sant) fara avarii puse sau triunghi reflectorizant. Masina 2 urca pe pod si coboara panta cu gheata, nu poate sa opreasca si intra in cea oprita pe pod. Din punct de vedere legal, cine este vinovat de producerea accidentului?
Amandoi sunt vinovati .
Multumesc de raspuns.
Asta o stabileste politia? Si ce presupune aceasta vina comuna? Cine repara pe cine cu asigurarea RCA?
Trebuie sa va intelegeti cumva amiabil, altfel nici unul nu va avea masina reparata.
ContSters191851, utilizator
amandoi conducatorii auto sunt vinovati. Mai bine va intelegeti amiabil.
Din nefericire nu doreste nicio intelegere amiabila.