avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine este vinovat de producerea accidentului?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine este vinovat de producerea accidentului?

Am si eu o nelamurire in legatura cu vinovatul unui accident, poate ma lamuriti cine este vinovat.
S-a produs pe un pod, in panta pe coborare, carosabilul prezenta gheata si zapada. Masina 1 era stationata pe pod (intrase cu o roata in sant) fara avarii puse sau triunghi reflectorizant. Masina 2 urca pe pod si coboara panta cu gheata, nu poate sa opreasca si intra in cea oprita pe pod. Din punct de vedere legal, cine este vinovat de producerea accidentului?
Cel mai recent răspuns: veronica33 , utilizator 15:01, 27 Ianuarie 2012
Amandoi sunt vinovati .
Multumesc de raspuns.
Asta o stabileste politia? Si ce presupune aceasta vina comuna? Cine repara pe cine cu asigurarea RCA?
Trebuie sa va intelegeti cumva amiabil, altfel nici unul nu va avea masina reparata.
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2012
ContSters191851, utilizator
amandoi conducatorii auto sunt vinovati. Mai bine va intelegeti amiabil.
Din nefericire nu doreste nicio intelegere amiabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la circulatie pe jumătate de drum saftasafta saftasafta bună. mă confrunt cu o situație care pe cât părea de simplă la început, atât e de \"sucită\" pe parcurs. pe 7 ianuarie în timp ce mă deplasam cu ... (vezi toată discuția)
Accident circulatie, o speta interesanta, amenda administrativa sau penala ? utilizator1111 utilizator1111 Va supun atentiei un accident destul de ciudat cel putin pentru mine ca si sofer, la care in masura posibilitatilor si a cunostintelor celor de pe acest forum ... (vezi toată discuția)
Accident usor - portiera deschisa Ela24 Ela24 Buna ziua, Intamplarea a fost astazi, este vorba despre sotul meu care distribuie piese auto. Era oprit pe avarii pt a livra marfa unui client ce avea locatia ... (vezi toată discuția)