Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie de intretinere minor

Buna seara,in urma divortului(1997 minorul avea 1an si 6 luni) s-a stabilit o pensie de intretinere de 15% din venitul net realizat de catre tata,ulterior (2003) am cerut instantei marirea procentului,acesta a crescut pina la 20%.De curind am aflat ca dupa decesul fostei soacre (2004), fostul sot devine mostenitor si a obtinut venituri din vinzari de terenuri,actiuni,dividende si inchirierea unor spatii comerciale.Intrebarea mea este:din momentul in care a inceput sa realizeze venituri suplimentare celor declarate in instanta,acestea intra sub incidenta hotariri de pensie de intretinere datorata fiului sau?Mentionez ca hotarirea cu procentul de 20% am comunicat-o personal institutiei la care lucreaza dupa 1an si 5 luni de la data la care a ramas definitiva intrucit fostul sot nu a facut acest lucru in baza acestui fapt si a faptului ca minorul ar avea dreptul si la un procent din veniturile pe care le-a realizat din 2004 pina in prezent poate fii acuzat de rea-credinta?Fiul meu mai poate beneficia de o alta marire a pensiei de intretinere tinind cont ca fostul sot mai are un copil de 5 ani?La eventuala cerere de marire de pensie instanta ar tine cont de faptul ca fostul sot are deschisa o societate comerciala pe numele sotiei?Este adevarat ca lucrind in cadrul MAI el nu poate detine un srl?Dar sotia poate ?Daca contractele de inchiriere ale spatiilor comerciale nu sunt inscrise la circa financiara pot fi folosite ca si dovezi in instanta impreuna cu chitantele si confirmarile de primire ale mandatelor postale prin care se face plata chirie catre el?In speranta ca nu v-am agasat cu atitea intrebari ,va multumesc frumos.
Nu pot fi luate in calcul decit verniturile pe care le realizeaza in mod constant nu si cele care au caracter spordadic si ocazional. Daca nevoile minorului au crescut sau veniturile celui obligat la pensie au crescut se poate cere reactualizarea pensiei de intretinere, insa se va tine seama si de celallt copil pe care il are in inmtretinere. Daca asa stau lucrurile cu veniturile pe care le obtine constant din inchirierea unor imobile, acestea pot fi luate in calcul pentru stabilirea pensiei de intretinere.
Cuantumul pensiei de intretinere a copilului se stabileste in functie de veniturile parintelui care nu il creste.
In cazul in care venitul parintelui s-a schimbat substantial, se poate introduce o cerere de schimbare a cuantumului pensiei de intretinere.
Da, sigur, daca se poate luati-i si pielea #-o
Din punctul nostru de vedere mai bine ati lupta ca minorul sa aiba legatura cu tatal sau, mai mult decat bani ! bani ! bani !:confused:
Daca acest lucru s-ar intampla, atunci minorul ar beneficia si de acei bani pe care-i "ravniti" de la fostul sot.
Sau de fapt, ii doriti pentru dumneavoastra?:stunned:
Buna ziua
Pot sa va spun ca NU "RAVNESC" la banii fostului sot ,dar va rog sa-mi spuneti dumneavoastra daca considerati normal ca fostul sot sa nu isi viziteze copilul timp de 5 ani(desi locuieste in acelasi cartier)si nici sa-i adreseze vreun cuvant cand se intalneste ocazional cu copilul ,sau sa isi dea propriul nepot in judecata pentru mostenire.Considerati ca este un "tata" care trebuie iertat de obligatiile care ii revin?Va multumesc