Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire indemnizatie crestere copil

Am nascut in iunie 2010, deci mi s-au aplicat prevederile legii 147/2005. In luna oct mi-am reluat activitatea la un alt angajator care mi-a facut contrat pe durata determinata, respectiv pana in ian 2012. Din cauza unor abuzuri nu am dorit sa mai prelungesc contractul de munca. Pot reveni la indemnizatia de crestere copil? Daca da, se recalculeaza si prevederile carei legi se aplica? Daca nu, am pierdut dreptul pe care l-as fi avut pana in iun 2012? Angajatorului ii revine vreo obligatie de a nu inceta raporturile contractuale sau ceva de genul?
Multumesc mult!
Da, conform OUG nr. 148/2005 aveti dreptul sa cereti reluarea platii indemnizatiei de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani a acestuia, indemnizatie care vi se acorda de la data depunerii cererii.
Veniturile care se iau in calcul sunt tot cele avute pe ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului, indemnizatia reluata astfel nu se recalculeaza.
Nelamurirea mea e urmatoarea: cand am intrat in concediu pt crestere copil mi s-a suspendat contractul de munca. Ma intreb ce contract mi se suspenda acum, daca cel pe care l-am avut a fost pe durata determinta si a expirat. Pot beneficia de prevederile unei OUG care nu se mai aplica (nu stiu daca ma exprim bine, zicand ca nu mai e in vigoare)?
Nu se mai suspenda niciun c.i.m. ... intrucat acesta , din ce ati postat, a incetat de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.

Puteti intra din nou in CCC sau in somaj ...