Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasarea salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasarea salariatului

trebuie sa fac o detasare a unui salariat la o lata firma din aceeasi localitate. Trebuie sa anunt la itm?
1. Se emite o decizie de detasare de la societatea angajatoare la societatea unde este detasat salariatul.

2. Detasarea se completeaza si se transmite prin REVISAL potrivit art.4 alin.1 lit.e din HG nr.500/2011 , si anume:
art. 4 (1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
....
e) pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.
.....