avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasarea salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasarea salariatului

trebuie sa fac o detasare a unui salariat la o lata firma din aceeasi localitate. Trebuie sa anunt la itm?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:09, 28 Ianuarie 2012
1. Se emite o decizie de detasare de la societatea angajatoare la societatea unde este detasat salariatul.

2. Detasarea se completeaza si se transmite prin REVISAL potrivit art.4 alin.1 lit.e din HG nr.500/2011 , si anume:
art. 4 (1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
....
e) pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie detasare crysenc21 crysenc21 Ma poate ajuta cineva cu un model de conventie de detasare? Va multumesc, (vezi toată discuția)
Detasare dia911 dia911 Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat daca firma noastra doreste sa detaseze 3 persoane. Se face act aditional de suspendare? Cine plateste contributiile ... (vezi toată discuția)
Detasarea suciugeorgeta suciugeorgeta In data de 19.06.2015 am angajat un salariat si in data de 22.06.2015(astazi) am primit o cerere de detasare din partea unui alt angajator pentru detasarea ... (vezi toată discuția)