avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pe unitate

Buna ziua, am o intrebare sau mai bine zis as vrea sa stiu ce sa fac intr-o problema. Am doi copii: o fata nascuta in august 2009 si un baietel nascut in iulie 2011. Inainte de nastere am lucrat la o firma de leasing. Pt fata am primit la nastere salariul mediu pe unitate pt care am facut cerere. Intre timp, s-a schimbat conducerea si pt al 2-lea copil nu doreste noul CEO sa-mi mai acorde acest salariu mediu pe unitate, desi am facut cerere dupa nasterea copilului. Raspunsul a fost neoficial, cum ca nu ar avea bani. Eu voi solicita si un raspuns oficial semnat si stampilat. Intrebarea mea este daca pot face ceva mai mult, si in ce conditii legea ii poate scapa de aceasta plata. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:06, 28 Ianuarie 2012
Sunt obligati sa va plateasca acest salariu mediu la nivel de unitate doar daca aveti trecut acest beneficiu in CCM (daca aveti) sau in Regulamentul Intern
Nu mai puteti face nimic in acest sens ... intrucat si o eventuala actiune in instanta va fi respinsa ca fiind prescrisa .. termenul unei astfel de actiuni este de 6 luni de la data nasterii copilului ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima nastere - salariu mediu pe unitate rammonica rammonica La primii 2 copii am beneficiat de aceasta prima. Acum, la al 3-lea, mi s-a spus ca nu se mai poate acorda pt ca sunt CIC (avand deci CM suspendat) pt ... (vezi toată discuția)
Ajutor pt nastere, va rog imi trebuie un raspuns urgent! alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, Daca sunt in prelungire cic pt a-l 2 lea copil, si nu am solicitat acest ajutor de un sal mediu pe unitate nici pt primul copil, cum fac sa il ... (vezi toată discuția)
Mai am dreptul la salariu bonus de nastere? Va rog din suflet sa- mi raspundeti cine stie, cine a trecut printr-o situatie asemanatoare, daca mai pot lua acest salariu bonus de nastere. Am nascut un ... (vezi toată discuția)