Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pe unitate

Buna ziua, am o intrebare sau mai bine zis as vrea sa stiu ce sa fac intr-o problema. Am doi copii: o fata nascuta in august 2009 si un baietel nascut in iulie 2011. Inainte de nastere am lucrat la o firma de leasing. Pt fata am primit la nastere salariul mediu pe unitate pt care am facut cerere. Intre timp, s-a schimbat conducerea si pt al 2-lea copil nu doreste noul CEO sa-mi mai acorde acest salariu mediu pe unitate, desi am facut cerere dupa nasterea copilului. Raspunsul a fost neoficial, cum ca nu ar avea bani. Eu voi solicita si un raspuns oficial semnat si stampilat. Intrebarea mea este daca pot face ceva mai mult, si in ce conditii legea ii poate scapa de aceasta plata. Va multumesc
Sunt obligati sa va plateasca acest salariu mediu la nivel de unitate doar daca aveti trecut acest beneficiu in CCM (daca aveti) sau in Regulamentul Intern
Nu mai puteti face nimic in acest sens ... intrucat si o eventuala actiune in instanta va fi respinsa ca fiind prescrisa .. termenul unei astfel de actiuni este de 6 luni de la data nasterii copilului ...