avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 187/1945
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 187/1945

Bunicul meu a luptat in razboi si veteranii de razboi primesc 5 hectare de padure, conform legii187/1945. Un frate de al tatalui meu a cerut aceasta suprafata de padure si a castigat-o in instanta dar nu mai vrea sa o imparta si cu fratii lui ceea ce mie mi se pare corect sa o faca. Tatal meu a vorbit cu mai multi avocati si ei au zis ca nu se poate face nimic, ca padurea apartine fratelui lui pentru ca el a obtinut-o in instanta. Se poate face ceva in acest caz ca aceasta suprafata de padure sa fie impartita la toti fratii?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012
Ovidiu_Ilie, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ovidiu_Ilie , utilizator 11:09, 3 Februarie 2012
CONFOR LEGII 169,247 CU PRIVIRE LA RESTITUIRI TEREN AGRICOL ,TREBUA SA FACA CRERII SI FRATI DTR. DECI RAMANE PROPRIETAR LEGAL FRATELE CARE A CASTIGAT IN INSTANTA.
alta parere...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la mostenire,succesiune, partaj casa,pamint si padure doior doior Bunica(mama mamei mele) a murit in 1990 si nu au ramasca mostenitori decit unchiul meu cu sotia si cu copilul acestora , cu mine si fratele meu sa împartim ... (vezi toată discuția)
Succesiune urgenta luk100 luk100 Parintii mei au decedat: -tata 1994; mama 2005. Ei au locuit in casa bunicii dinspre mama, din 1944 pana in 1950 dupa care casa a fost pusa la dispozitia ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune daniel2d daniel2d buna seara. pe scurt problema mea este urmatoarea: -mama mea are un titlu comun de proprietate cu un frate, decedat din pacate, in suprafata de aprox. 2,5ha ... (vezi toată discuția)