Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot recupera o suma de bani castigata in instanta?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot recupera o suma de bani castigata in instanta?

In urma unui proces penal,ca parte vatamata,instanta mi-a dat castig de cauza,inculpatul fiind obligat la plata unei sume de bani(2.000ron).
Desi a trecut un an,fostul inculpat nu a platit aceasta suma.
Bunuri mobile si imobile desi detine nu sunt trecute pe el,lucreaza in Italia, cine sa-l mai urmareasca?
Se pare ca totul este pierdut,pacat de timpul pierdut prin tribunale vreme de un an,in timpul asta el imi rade in fata!
daca acele bunuri au fost vreodata ale lui si le-a instrainat ulterior, le poti urmari... poti demonstra ca acel act de instrainare a bunurilor a fost facut in scopul sustragerii de la urmarirea penala
Daca nu are bunuri in tara pe numele sau, puteti merge in italia si in baza hotararii instantei romanesti sa îi fie pusa poprire pe venituri.

Procedura poate dura ceva dar puteti cere și dobanda legala daca nu ma insel si desigur, plata executorului (sau echivalentul italian)
Alexandru Munteanu, Avocat
Pentru 2000ron nu merita sa-ti cauti drepturile prin Italia!
Daca as fi fost cetatean Italian altceva era,dar roman cu justitia noasta,vai si amar,fara bani in fata justitiei din Ro esti zero barat!