Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drum de servitute in cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drum de servitute in cota indiviza

am cumparat un teren in 2008 dintr-o fasie de teren de aproximativ11300 terenul a fost impartit in 20 loturi de cate 500 m patrati 10 si 10 loturi despartite de un drum de servitute in cota idiviza revenindui fiecarui lot cate 65m patrati pe care noi fiecare platim impozitul aferent cotei de drum ce ne revine. Acum ,cineva are cateva loturi in capatul drumului respectivul a vandut loturi si celor care au cumparat le-a aratat ca drumul de acces este cel care noi il avem in proprietate ce putem face in aceasta situatie pentruca primaria le-a dat pana si autorizatie de constructie spunandule ca oricum il vom ceda la primarie mai devreme sau mai tarziu ce putem face in aceasta situatie au primaria are voie fara acordul proprietarilor sa faca asa ceva
Cotele din servitute sunt grevate pentru cale de acces in favoarea tutoror proprietarilor precum si a oricarei alte persoane cu acordul oricaruia dintre proprietari. Acest drept comun de folosinta a terenului poate lua destinatie publica, de acces public, situatie in care toate lucrarile de construire, intretinere si administrare vor trece in sarcina primariei...
Cu condiţia să fie donate primăriei(ceeace puţin probabil, deoarece primăria va trebui să aibă grije de acel drum, devenit astfel "public", ori banii primăriilor......).Din moment ce aveţi cote indivize pe acest drum, se pune problema ca toti, să renunţaţi la ele pentru a fi donate şi mai ales ca donaţia să fie acceptată.
deci daca un singur proprietar nu este de acord acesta nu devine public
proprietarii parcelelor din "capat" daca nu au alt drum de acces va dau in judecata si obtin dreptul de trecere....
atunci sa intre in curtea mea sa faca ce vrea pentruca ei nu au pe unde trce nui asa sau la un moment dat vreo unul dintre ei sa fie suparat ca drumul este prea ingust si atunci sa ne mai dam noi cu gardul mai inapoi ca sa aiva ei loc imi pare rau domnule dar eu ma duc cu placere in judecata sa vedem ceo sa se intample atunci tinem legatura daca doriti