avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... urmarit penal ptr un certificat de nastere?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

urmarit penal ptr un certificat de nastere?

divortat din 2007 si custodia copilului i sa dat fostei sotii cum nu tinem legatura aveam nevoie de certificatul copilului asa ca am solicitat unul sar acum se vede ca am probleme cu politia ca mama copilului a facut plangere ca am scos documente ale copilului tinand cont ca are custodia si toate actele copilui.se poate face un dosar penal pe aceasta cauza?ce consecinte are?si ce trebuie sa fac sa indrept lucrurile?

vreau sa spun ca exista 2 certificate de nastere in folosintaunul la mama si unul la mine si am o plangere .sunt obligat sa dau declaratie?politistul spune ca in max 3 luni trebuie sami ia declaratie ca daca nu o sa probleme se poate ajunge si cu inchisoare de 3luni la 2 ani e adevarat?si ca cum acum eu sunt in italia ma poate aduce ´´pachet´´.se poate asa ceva?

Ultima modificare: Duminică, 29 Ianuarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: MARCEL2012 , utilizator 13:10, 29 Ianuarie 2012
Ar trebui sa colaborati, sa dati declaratie, pentru a nu fi probleme la intoarcerea in Romania.
Cat exista o hotarare prin care s-a decis ca fosta sotie sa aiba in incredintare copiii, in realitate nu aveati nevoie de certificatul copiilor. ( c-ati vrut dvs sa dovediti altceva e alta treaba).
Vi s-a facut plangere pt fals in declaratii si da, aveti niste explicatii de dat, v-ar trebui avocat. Fapta e infractiune si se pedepseste cu inchisoare intre 3 luni si 2 ani sau amenda, e in interesul dvs sa va prezentati si sa colaborati cu anchetatorii.
deja am dat certiicatul de nastere la autoritati sa il anuleze am facut bine?si as dori sa explic ca autoritatile de aici din italia miau cerut si sentinta de divort si certificatul copilului.si eu nu am stiut ca daca ai sentinta si daca spune ca nu iti e tie incredintat nu pot avea certificatul si am scos unul asa cum miau cerut ei.pot prezenta hartiile de la institutia unde mia fost ceruta?trebuie sai pun stapila de la haga ca sa fie valabile in romania sau doar le traduc in romania si gata?
Puteti sa le traduceti doar. Scrieti in declaratie ce institutia v-a cerut, pt ce si cum a fost.
Chiar, ce institutie v-a cerut certificatul copilului si pt ce ?
institutia ptr fortele de munca cam asav se traduce in romaneste si mia trebuit ptr actele de somaj

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordul tatalui pentru iesirea minorului din tara lacra74 lacra74 Buna seara..poate cineva sa ma lamureasca ca nu mai inteleg nimic.As vrea ca mama mea sa vina in Italia(unde sunt eu acum) inpreuna cu fata mea de 10ani.Am ... (vezi toată discuția)
Cum obtin o semnatura din partea tatalui copiilor mei pentru alocatie in italia? marsala00 marsala00 Bunaseara! Am o intrebare ptr orice avocat este disponibil sami raspunda: Am 2 copii,sunt divortata de tatal copiilor. Copii sunt cu mine, traiesc impreuna ... (vezi toată discuția)
Cer ajutor urgent daryo daryo am probleme cu ex concubin si am un baietel cu el trecut pe numele lui si suntem in italia ca drept urmare copilul este nascut aici este deci italian eu sunt ... (vezi toată discuția)