Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hartuire de catre fostul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hartuire de catre fostul sot

Buna. :(

Va expun pe scurt povestea. Am divortat de fostul sot , copilul de 11 ani mi s-a incredintat mie - autoritatea parinteasca e exercitata exclusiv de mine - si dupa ce a facut testul adn fara acordul meu acum ne hartuieste cu teefoane.

POt inchide / scimba nr de tel fara sa afectez relatia minorei cu el?Copilul nu vrea sa mearga , sa auda de el si cand trebuie sa vb cu el la telefon e deja terifiata. Ce pot face?

In ceea ce ma priveste, pe langa amenintarile zilnice ma cauta la locul de munca si ma hartuieste verbal. Ce pot face? MI-ar trebui o solutie care sa il puna la punct,. din cate stiu in ca nu avem infr dfe hartuire reglementata si amenintarea este apa de ploaie.

:((
Faceti totusi sesizare la Politie, pentru ca nu poate intra in locul de munca si sa va ameninte. Trebuie sa primeasca amenzi pana se linisteste, iar daca nu plangere penala.
Daca veti sesiza Politia pentru actele de hartuire si amenintare de fiecare data cand acestea se consuma, nu va mai fi apa de ploaie. Conteaza si ceea ce DVS considerati hartuire cat si forma in care se realizeaza amenintarea.
Da,asa este sesizati organele de politie cu privire la acest aspect.
Daca fata nu vrea sa vb cu el, nu insistati si n-o obligati sa vb.
schimbati-va nr de tel si gata.
Sa ceara drept de vizita in instanta si mai vedeti apoi
face-ti in asa fel incat sa aveti martori cand se consuma aceste amenintari si puteti formula plangere penala fara nicio problema...