Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

Buna ziua,as dori sa stiu la cat timp din momentul angajarii poti beneficia de asigurarea de sanatate.Multumesc.
Perioada de referinta luata in calcul,este ianuarie 2007-ianuarie 2012.In tot acest interval aveati obligatia sa platiti asigurarea la sanatate.Ati platit pt perioada 2007-2008,mai apoi dupa data demisiei din 2008 pana in decembrie 2011 nu puteti face dovada achitarii contributiei.In acest caz,da,trebuie sa platiti retroacvtiv,chiar daca nu ati beneficiat de servicii medicale in acest interval.