Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sot si sotie membrii fondatori si cu functii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sot si sotie membrii fondatori si cu functii de conducere la ong

Sotul si sotia pot face parte dintr-o asociatie, adica pot fi membrii fondatori si pot ocupa functiile de presedinte si vicepresedinte?
Da, pot face parte dintr-un ONG ambii sotii ... daca in statutul ONG-ului nu este prevazuta vreo interdictie in acest sens, atunci sotii pot ocupa functii de cndcere.
Da. Pot fi membrii fondatori si in general, pot ocupa si functii de conducere. Acum, sunt asociatii care au impus unele restrictii referitoare la ocuparea de functii de conducere din partea ambilor soti, dar aceasta abordare tine strict de politica interna a respectivei asociatii.
george-neagu, moderator
Situatia e mai complicata. In hotararea generala presedintele si vicepresedintele asociatiei si-au dat demisia si tot in cursul acelei hotarari s-a luat decizia ca eu sa devin presedinte. Acum, eu trebuie sa completez cele doua locuri ramase neacoperite, functia de vicepresedinte si cea de secretar general. In functia de vicepresedinte e voie sa fie trecuta sotia mea?
Pai la dumneavostra functiile de conducere nu se aleg? Cum sa completati dumneavoastra functiile ramase libere?
george-neagu, moderator
Cine sa aleaga? Din 3 membrii, 2 si-au dat demisia, iar unul e presedinte...dar cei 3 membrii au fost membrii fondatori. Cred ca intai trebuie sa se schimbe actul constitutiv si statutul, unde sunt inclusi inca 2 membrii fondatori, iar daca cei care si-au dat demisia printr-o hotarare aga spun (inainte sa isi dea demisia) ca cel care ramane membru fondator e ales in in functia de presedinte..nu e normal, sau legal ca presedintele sa caute alti doi membrii fondatori?