Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sot si sotie membrii fondatori si cu functii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sot si sotie membrii fondatori si cu functii de conducere la ong

Sotul si sotia pot face parte dintr-o asociatie, adica pot fi membrii fondatori si pot ocupa functiile de presedinte si vicepresedinte?
Actul constitutiv si statutul nu se schimba atunci cand se aproba solicitarile de a deveni membri in ong. Cu alte cuvinte, doar persoanele care au pus bazele ong-ului sunt considerate membrii fondatori. In rest, orice persoana care devine membru , conform procedurii interne si prevederilor din statut, e denumit membru si se bucura de toate drepturile si obligatiile aferente.
Dumneavoastra atrageti cateva persoane ca membrii, convocati adunarea generala de alegeri a noii conduceri dar si de aprobare a situatiilor financiare (bilant) care trebuie depuse la finante. Noua componenta a organelor de conducere, asa cum rezulta din procesul verbal al adunarii generale, o inregistrati la judecatorie.
Va multumesc pentru raspuns. Dar membrii fondatori, 3 din 4 vor sa iasa din asociatie, iar eu raman singur. In cazul acesta nu trebuie sa se schimbe statutul si actul constitutiv, sau doar trebuie un act aditional in care sunt trecuti noii membrii?
Daca tin neaparat sa nu mai figureze acolo, da, schimbati si actul constitutiv.