avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie de dezvoltare intracomunitara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie de dezvoltare intracomunitara

buna ziua, as avea si eu nevoie de putin ajutor, trebuie sa ma ocup de infiintarea unei asociatii de dezvoltare intercomunitara, ai carei asociati vor fi 5 primarii, prin reprezentantii lor legali, adica primar si un consilier local. s-au decis asupra denumirii, dar trebuie sa trimit cererea la MJ, intrebarea mea este urmatoarea: toate cele trei nume(ca asa am inteles ca se cere) le scriu pe aceeasi cerere sau fac trei cereri, iar taxa, daca cer trei este tot de 5 lei sau 3*5 lei? iar la solicitant, il pot trece pe unul dintre primari? multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Alina Borza , Avocat 13:18, 30 Ianuarie 2012
La solicitant il puteti trece pe unul din reprezentantii asociatilor, insa in ce priveste cererea, ea poate contine toate cele trei denumiri propuse,insa daca ele vor fi disponibile si se vor rezerva va trebui achitata taxa de 5 lei pentru fiecare. Eu zic sa faceti o singura cerere pentru toate si sa achitati 3 taxe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezervare denumire ong ContSters271129 ContSters271129 Buna seara! Doresc sa schimb denumirea asociatiei din asociatie municipala X Y in asociatie club municipal X Y. Pt rezervarea de denumire trimit cererea ... (vezi toată discuția)
Rezervare denumire asociatie Diana Bleoca Diana Bleoca Buna ziua. Ma intereseaza sa stiu cine poate completa cererea pentru rezervarea denumirii unei asociatii. Iar in cazul in care solicitantul este o persoana ... (vezi toată discuția)
Cerere rezervare denimire ong ginmarstar ginmarstar Buna ziua , ma poate ajuta si pe mine cineva ca nu imi dau seama cum trebuie exact completata cererea de rezervare a denumirii unui ong , CERERE Pentru ... (vezi toată discuția)