Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte pierdute
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte pierdute

buna ziua. cunosc o persoana care nu are locuita nu are nici unde sta , doarme in scari de bloc etc pe unde apuca , si a ramas fara actele de identitate , fara buletin, fara certificat de nastere, de prin 2005 nu le mai are actele, neavand bani si un domiciuliu nu a mai fost sa isis faca actele cum las putea sa il ajut sa isi faca actele, pt ca as vrea sa il iau sa stea la mine ca ne ajuta la muncile in gospodarie ..., si as vrea sa ii fac sa aibe si el actele (buletinu si certificatu de nastere)
Pentru certificatul de nastere cerere la primaria care a eliberat acest certificat pentru a-i fi eliberat altul.Pentru c.i. trebuie luat in spatiu de o persoana-dvs.de ex.
andymaurul, utilizator
va multumesc mult de informatie
Nu e chiar asa de simplu.
Duplicat al certificatului de nastere nu poate cere daca nu are carte de identitate iar carte de identitate nu i se poate face fara certificat de nastere.

S-a nascut in localitatea unde este in prezent?

Completare
Aici
www.avocatnet.ro/content/for...
aveti pasii de urmat pentru a-l ajuta sa intre in legalitate.
Ares-3, moderator
Asa cum va scris si Ares_3, mai intai trebuie sa-i faceti o carte de identitate provizorie, dupa care solicitati eliberarea certificatelor de stare civila, iar ulterior dupa ce intra in posesia certificatelor daca nu-l ia cineva in spatiu(dvs. sau o terta persoana) nu poate avea o carte de identitate doar una provizorie pe motiv lipsa dovada adresei de domiciliu(caz in care i se elibereaza carte la domiciliul vechi pe care il are in baza de date) ori lipsa locuinta(caz in care il scrie doar cu orasul si atat). Mergeti cu persoana la evidenta persoanelor de care apartineti. E bine totusi ca va interesati dvs. si ca mai exista oameni de bine . O zi buna!