Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim cf. art. 81 (7)-C.mun.-renuntare angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim cf. art. 81 (7)-C.mun.-renuntare angajator

Buna ziua,

In ce conditii angajatorul are dreptul sa renunte total sau partial la termenul de preaviz ?
In unele situatii termenul de 45 de zile lucratoare pentru functia de conducere este prea mare.
multumesc,
Nu exista nicio conditie impusa de lege , astfel inca angajatorul sa renunte la perioada de preaviz ... in practica, unii dintre angajatori folsesc acest procedei din motive financiare.