avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratia 220
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratia 220

Am un PFA deschis in toamna trecuta ca Auditor Energetic pentru Cladiri(profesie liberala). In declaratia 220 completata atunci pe anul 2011 am estimat un venit triplu fata de ce am reusit sa obtin pana la sfarsitul anului. Din cate imi amintesc nu m-au pus sa platesc atunci impozitul si nici nu m-am dus sa il platesc deocamdata.
1.Cum pot face sa reglez venitul de anul trecut?
2.Daca completez 220 pe 2012 cu venituri estimate foarte mici(sau chiar zero) se regleaza cu impozitul ce trebuie sa il platesc pe anul trecut?
3.Am vazut o declaratie 200...cumva ea regleaza venitul estimat din anul precedent la valoarea reala?
4.Exista o data limita pentru platirea impozitului pe anul 2011?

Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Cristian D.
Ultima modificare: Luni, 30 Ianuarie 2012
Oxigen, utilizator
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 17:59, 30 Ianuarie 2012
da..trebuia platit pina la 15 dec,2011 ce ati estimat cind ati inffintat PFA..
declarati acum pina la 31.01.2012 pe anul acesta mai mic si prin decl.220 pe care o depuneti.
se regularizeaza pe urma..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Pot reveni asupra venitului declarat la pfa? liveomars liveomars Buna ziua, Joi am fost la Finante pentru infiintarea unui PFA-profesie liberala,nimeni de la Finante nu mi-a explicat clar care este procedura (m-am dus la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 200 si 220 danabobo danabobo Buna ziua,stie cineva daca a aparut formularul 200 si 220 pentru veniturile realizate in anul 2011? (vezi toată discuția)