Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratia 220
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratia 220

Am un PFA deschis in toamna trecuta ca Auditor Energetic pentru Cladiri(profesie liberala). In declaratia 220 completata atunci pe anul 2011 am estimat un venit triplu fata de ce am reusit sa obtin pana la sfarsitul anului. Din cate imi amintesc nu m-au pus sa platesc atunci impozitul si nici nu m-am dus sa il platesc deocamdata.
1.Cum pot face sa reglez venitul de anul trecut?
2.Daca completez 220 pe 2012 cu venituri estimate foarte mici(sau chiar zero) se regleaza cu impozitul ce trebuie sa il platesc pe anul trecut?
3.Am vazut o declaratie 200...cumva ea regleaza venitul estimat din anul precedent la valoarea reala?
4.Exista o data limita pentru platirea impozitului pe anul 2011?

Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Cristian D.
Oxigen, utilizator
da..trebuia platit pina la 15 dec,2011 ce ati estimat cind ati inffintat PFA..
declarati acum pina la 31.01.2012 pe anul acesta mai mic si prin decl.220 pe care o depuneti.
se regularizeaza pe urma..