Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incadrare dupa promovare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incadrare dupa promovare

Daca promovez anul acesta din inspector principal in inspector superior, as dori sa stiu cum o sa fiu incadrat tinind cont ca am o vechime de 25 de ani in campul muncii...nu imi dau seama din legea Nr. 283 din 14 decembrie 2011, mai ales la art.2 respectiv art.13 . Mentionez ca sunt functionar activ, nu in corpul de rezerva. Va multumesc!
oare????
SIGUR!!!!!!
SI cand preconizezi a se intampla acest lucru?
Dupa ce ai promovat cu succes examenul de promovare in grad profesional organizat de institutia/autoritatea .. publica unde lucrezi, a fost aprobata transformarea posturilor pentru cei declarati admisi la acest examen si a fost emis actul administrativ de numire in noua functie.

Examenul de promovare in grad profesioanl se poate organiza de autoritatea/institutia publica semestrial in limita functiilor publice rezrvate promovarii, cu incadrarea in fondurile bugetare alocate pentru cheltuieli de personal.

MULTUMESC....dar cand am intrebat cand preconizezi...ma refeream la citez:"Cu intrarea in vigoare a salarizarii bugetarilor corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare ( Legea 284/2010) aceste discrepante vor dispare".