Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... dobandire cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

dobandire cetatenie romana

Sunt casa torita cu un cetatean roman de 10 ani, de 6 ani am permis de sedere, unde trebuie sa imi depun actele pt cetatenie, tre sa merg la Bucuresti? sau pot sa rezolv problema si in suceva.
si daca este valabil tot ce scrie in Art. 8 din Legea nr. 21/1991 .

Sunt aplicabile prevederile de la art. 8 si de asemenea cele de la art. 13 "Cererea de acordare a cetateniei romane se adreseaza comisiei pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei, care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei" - Bucuresti.
Va trebui sa sustineti si testele de limba, cultura, legislatie.
Va adresati Ministerului Justitiei, unde dealtfel veti depune si juramantul de credinta. Succes!
Contactati biroul teritorial al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie din Suceava: strada Stefan cel Mare nr. 36, parter, camera 12; cod postal 720026; telefon: 0230 524 344 sau 0735 020 848 (in sediul Prefecturii Suceava).
Informatii privind actele si taxele necesare sunt disponibile la acest link: [ link extern ]
avocat-consult a scris:
art. 13 "Cererea de acordare a cetateniei romane se adreseaza comisiei pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei, care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei" - Bucuresti.

Legea 21/1991 a fost republicata in 2010. Citatul dumneavoastra nu mai corespunde.