Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza contract de munca

Buna ziua,

Aveti idee daca este legal sa se specifice intr-un contract de munca, o clauza, cum ca angajatorul are obligatia sa-l tina cel putin un an iar la plecare sa-i dea o anumita suma drept plata compensatorie? Sau sa se faca un act aditional dupa ...

Este o firma mica, nu are contract colectiv de munca la nivel de societate.

Multumesc frumos
~ Conținut șters la cerere ~
Prin negociere directa se poate statua o clauza prin care angajatorul se angajeaza sa mentina salariatul cel putin un an, daca va fi concediat mai devreme de aceasta perioada stabilita angajatorul platind o compensatie baneasca. Am spus "se poate" deoarece tratamentul ar trebui aplicat tuturor salariatilor, fara discriminare.