Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare

Buna seara!
Am si eu o nelamurire: am un antecontract de vanzare-cumparare incheiat la data de 28 septembrie 2011, iar partile trebuiau sa se prezinte la notar la data de 28 octombrie 2011, lucru care nu s-a intamplat si acum cumparatorul vrea sa il cheme in judecata pe vanzator.
Care dispozitii se vor aplica?cele din vechiul cod civil, inclusiv Legea nr. 247/2005 sau cele din noul cod civil>
Ce temei ar trebui sa aiba cererea de chemare in judecata?
Va multumesc!
Vechiul cod. Antecontractul a fost încheiat înainte de intrarea in vigoare a noul cod. El stabileşte existenţa raporturilor juridice dintre părţi. Nu contează că trebuia să se încheie contractul in formă autentică după intrarea in vigoare a noului cod.
Multumesc frumos!
Dar daca antecontractul este incheiat sub imperiul noului cod civil?ce dispozitii se aplica?
si in plus, daca promitentul-cumparator a intrat in posesia imobilului prescriptia nu mai curge nu?