Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

mar interesa sa stiu daca se prescrie pensia alimentara.am inteles ca se prescrie dar nu stiu daca se prescrie la 5 ani sau indiferent de timpul neplatirii pensiei alimentare se plateste doar ultimii 3 ani.sunt divortat din 2007.ce trebuie sa platesc tinand cont ca nu am platit numic pana acum?va rog raspundeti?¿
moral ar fi sa platesti tot din urma... daca ai bani, plateste tot din urma... daca nu, da doar pe ultimii 3 ani altfel te paste inchisoarea
sa inteleg ca legea ma obliga doar pe ultimii 3 ani?in afara de pensia alimentara se plateste penalitati?se poate plati in rate banii astia ?in cate rate mar lasa sa platesc tinand cont pe ultimii 3 ani ar fi sa 5000 lei noi?

am de platit pensia alimentara 25% din minimul pe economie din romania,eu muncesc in italia si castig mai mult se poate verifica asta?o sa platesc mai mult?

gi-jane2, moderator
plateste asa cum este in hotarare... 25% din minimul pe economia nationala...daca nu iti cere nimeni penalitati, plateste doar suma asa cum este ea stabilita...pentru a se accepta in rate, ar trebui sa faci dovada ca nu ai suficiente venituri... chiar si asa, nu se accepta mai mult de 6 rate