Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa hoteliera-in ce cont se varsa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa hoteliera-in ce cont se varsa

va rog frumos,in ce cont se varsa taxa hoteliera,si,de asemeni,care este procentul?
Acesta este un impozit local, contul bancar in care sa face plata fiind diferit in functie de administraţiei publice locale de care apartine respectiva unitate hoteliera. Intrebati acolo care este contul. Tot acolo trebuie depusa lunar si declaratia pina in 10 a lunii urmatoare (plata se face tot pina in 10 luna urmatoare).
Procentul este de 1 % cf art 279:
"(2) Pentru şederea într-o unitate de cazare, consiliul local instituie o taxă hotelieră în cotă de 1% din valoarea totală a cazării/tariful de cazare pentru fiecare zi de sejur a turistului, care se încasează de persoanele juridice prin intermediul cărora se realizează cazarea, odată cu luarea în evidenţă a persoanelor cazate."

Se poate plati si la casieria primariei (administraţia publica locala):)
multumescfrumos pentru ajutor.