Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pasii pe care trebuie sa-i urmeze un angajator pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pasii pe care trebuie sa-i urmeze un angajator pentru a trimite un angajat in somaj

Va rog sa imi spuneti daca procedez corect ca si angajator: desfiintand un post din firma trebuie sa bag in somaj un om,procedez astfel...din data de 02.02.2012 pana in 29.02.2012(20 zile lucratoare) ii dau preaviz dupa care cu 01.03.2012 inceteaza contractul cu art 65...ii completez anexa 14 pe care o depun la Agentia de somaj pentru a scoate stagiul de cotizare sau ii dau lui anexa 14 ?(stagiul pot sa il scot si in perioada in care el este in preaviz?)....Apoi ii dau salariatului adeverinta de vechime de la firma si cam asta.....procedez bine???
Dumneavoastra ca angajator ii inchideti in revisal contractul de munca, ii dati decizia de incetare a contractului, fisa de lichidare si adeverinta de vechime(care tine loc de carte de munca).
Pentru ca el sa-si depuna actele la somaj, ii completati, semnati si stampilati acea anexa (tabel cu contributiile la fondul de somaj datorate si platite pentru respectivul salariat).I-o dati persoanei care o va depune singur alaturi de celelalte acte.
Aveti un model la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator