Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data platii indemnizatiei lunare si a bugetului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data platii indemnizatiei lunare si a bugetului complementar

Incepand cu ce data ar trebui sa primeasca indemnizatia lunara+bugetul complementar data dosarul a fost depus la sfarsitul lunii decembrie 2011, la comisie am fost programati in 25.01.2012 iar certificatul de incadrare a fost ridicat in 30.01.2012?
Multumesc.
Luna urmatoare aprobarii cererii.
Legal ,indemnizatia se acorda incepand cu luna urmatoare aprobarii dosarului
Practic ,acordarea sumelor ,poate sa intarzie ,avand in vedere ca fiind dosar nou ,sunt implicate mai multe autoritati responsabile in intocmire formalitati si dispunere sume in plata
Fica dvs. beneficiaza de asemenea si de alte facilitati legale pe langa indemnizatia si bugetul complementar.

Beneficiaza de:
Cartela de metrou cu 62 calatorii (decontare abonament)
Gratuitate pentru transportul public la nivel national
6 calatorii gratuite dus-intors cu trenul la clasa 2 tren accelerat
Un card-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare valabil la nivel european. Autovehiculul care transportă o persoană cu handicap posesoare de card-legitimaţie beneficiază de parcare gratuită
Scutire de la plata impozitului pe venit
Scutire de la plata impozitului pe imobilul de domiciliu aflat in proprietate (daca e cazul)

Va iesi la pensie la limita de varsta cu 10 ani mai devreme iar stagiul complet de cotizare va fi scazut la 23 ani si 4 luni

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Impozit pentru autovehicul normal (nu adaptat ca nu e nevoie) este scutit?
Multumesc.