avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legislatia muncii

se poate trimite un salariat in concediu fara plata daca mai are concediu de odihna neefectuat?????
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 18:29, 2 Februarie 2012
Concediu fara plata este un drept al salariatului si se acorda numai la cererea acestuia daca interesele unitatii permit.
eu intrebam daca se poate trimite de unitate fortat atata timp cat nici concediul de odihna legal nu l-ai efectuat tot datorita angajatorului.datorita timpului friguros se doreste suspendarea activitatii pe o saptamana,dar sunt salariati care mai au concediu de odihna de efectuat
Buna ziua!
Concediul de odihna este un drept al salariatului si se efectueaza cu acordul angajatorului, la solicitare. Insa, concediul fara plata poate fi impins in timp, intarziat prin concediul de odihna( cu conditia aprobarii) fara a fi afectat ca perioada.
Ar fi insa util sa spuneti care este justificarea concediului fara plata.
eu intrebam daca se poate trimite de unitate fortat atata timp cat nici concediul de odihna legal nu l-ai efectuat tot datorita angajatorului.datorita timpului friguros se doreste suspendarea activitatii pe o saptamana,dar sunt salariati care mai au concediu de odihna de efectuat

Am inteles, fapt pentru care am raspuns ca "este un drept al salariatului" pe care numai el il cere. Angajatorul nu il poate trimite fortat in CFP. In lipsa lucrului sau starii de exceptie pe care o invocati poate apela la art.52 alin 1 lit c, completat cu art.53.
Ar fi mai avantajos sa acorde concediu de odihna, pe care tot este obligat sa il acorde anual, si la vara salariatii vor fi folositi din plin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu neefectuat in caz de demisie Roger25 Roger25 Buna ziua, Stiu ca in momentul cand cineva isi da demisia dintr-o firma, si are zile de CO neefectuate, acestea se platesc. Intrebarea mea este: poate ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna basic basic Conf. Codului muncii toti angajatii trebuie sa-si ia concediul de odihna. Intrebare: Un angajat nu vrea concediul de odihna, poate sa refuze? Cum poate ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat beebalint beebalint Daca un angajat este lichidat si nu a folosit zilele de concediu de odihna si nu vrea sa platesc zilele de concediu de odihna neefectuate, daca este angajat la ... (vezi toată discuția)