Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Exista norme de control fiscal la activitatile ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Exista norme de control fiscal la activitatile independente?

Pentru cabinetele medicale individuale (persoane fizice independente) exista norme de control fiscal clare? Daca da, va rog, sa-mi indicati si mie unde le gasesc. De fiecare data cand vine controlul fiscal imi impoziteaza inclusiv utilitati ale cabinetului cu penalitatile si dobanzi aferente. M-am cam saturat si nu stiu cum sa procedez. Cu multumiri anticipate!
cuvintul "clar"nu este atasabil materiei fiscale :) nu inteleg chestia cu impozitarea utilitatilor. probabil vi le considera nedeductibile. facturile acestora sunt emise pe cabinetul dvs sau pe numele altui consumator (proprietarul spatiului, de exemplu)?
poate va ajuta acest link..
[ link extern ]
Nu m-ati inteles. Este vorba de controlul efectuat de Fisc. Cabinetul medical are acelasi regim ca si cabinetele de avocatura, notariale si alte activitati independente!
Vor sa-mi considere nedeductibil 30% din facturile de telefon pe 2 ani. facturile sunt ale cabinetului, iar spatiul il detin in concesiune!