Forum Discuţii juridice Executare silită somajul supus executari
Discuție deschisă în Executare silită

somajul supus executari

Indemnizatia de somaj este supusa propiri in caz de executare silita?
Mentionati pentru ce a fost stabilita obligatia de plata in titlul executoriu.
urmaresc un debitor ,(am de incasat niste bani ca urmare a unei sentinte definitive,debitorul a lucrat iar acum s-ar putea sa fie in somaj pina verifica executorulsa apoi vedem)-daca este in somaj executorul poate face propire?
Din cate stiu eu, si nu sunt un specialist, somajul nu poate fi supus unei executari silite.
Art 409 cpc
....
Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.