Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clasificarea ocupatiilor din romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clasificarea ocupatiilor din romania

care este avantajul si dezavantajul clasificarilor din romania.
exista vreo crestere salariala?
1. Nu inteleg intrebarea dvs.!

2. Va redau numai din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 13. - Clasificarea ocupaţiilor din România este sistemul de identificare, ierarhizare, codificare a ocupaţiilor din economie, care se elaboreazã de Ministerul Muncii şi Solidaritãţii Sociale în colaborare cu Institutul Naţional de Statisticã, cu alte ministere şi instituţii publice interesate şi se aprobã prin hotãrâre a Guvernului.

Art. 14.
(1) Modificarea conţinutului Clasificãrii ocupaţiilor din România se aprobã prin hotãrâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Muncii şi Solidaritãţii Sociale şi cu avizul Institutului Naţional de Statisticã.

(2) Înscrierea de noi ocupaţii în Clasificarea ocupaţiilor din România se aprobã, la solicitarea celor interesaţi sau în baza unor reglementãri speciale, prin ordin al ministrului muncii şi solidaritãţii sociale, care se publicã în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Art. 15. - Utilizarea Clasificãrii ocupaţiilor din România este obligatorie la completarea documentelor oficiale.

Art. 113. - Constituie contravenţie urmãtoarele fapte:
b) neutilizarea Clasificãrii ocupaţiilor din România prevãzute la art. 15;
Art. 114.
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 113 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendã de la 3.000 lei la 5.000 lei;
eu lucrez ca operator dispecer 352129 conform clasificarii ocupatiilor iar in cartea de munca apar inscris paznic .ce sfat pute ti sa mi da-ti in legatura cu acest aspect . sunt student in anul 1 la facultatea de drept si mi-am permis sa va cer ajutorul fiinca mi se pare ca sunt nedreptatit de patron !

va multumesc !
Pai sa fiti atent la ce semnati, Fisa de Post si Contract si ....sa studiati mai mult Codul Muncii....si nu numai...
1. Situatia dvs. nu are legatura cu COR ci cu nerespectarea legii de catre angajator.
2. - Dvs. aveti pe CIM o functie iar in realitate prestati altceva.
- Nu inteleg de ce angajatorul procedeaza asa si cum de dvs. ati admis sa semnati un CIM pe o functie si sa indepliniti, de fapt, alta!
3. Ganditi-va ca in caz de un accident de munca (Doamne, fereste!) o sa fiti intrebat ce ati cautat acolo pe un alt post decat cel inscris in CIM si pentru care ati facut instructajul.
4. Faceti o sesizare la ITM.