avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clasificarea ocupatiilor din romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clasificarea ocupatiilor din romania

care este avantajul si dezavantajul clasificarilor din romania.
exista vreo crestere salariala?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:02, 3 Februarie 2012
1. Nu inteleg intrebarea dvs.!

2. Va redau numai din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 13. - Clasificarea ocupaţiilor din România este sistemul de identificare, ierarhizare, codificare a ocupaţiilor din economie, care se elaboreazã de Ministerul Muncii şi Solidaritãţii Sociale în colaborare cu Institutul Naţional de Statisticã, cu alte ministere şi instituţii publice interesate şi se aprobã prin hotãrâre a Guvernului.

Art. 14.
(1) Modificarea conţinutului Clasificãrii ocupaţiilor din România se aprobã prin hotãrâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Muncii şi Solidaritãţii Sociale şi cu avizul Institutului Naţional de Statisticã.

(2) Înscrierea de noi ocupaţii în Clasificarea ocupaţiilor din România se aprobã, la solicitarea celor interesaţi sau în baza unor reglementãri speciale, prin ordin al ministrului muncii şi solidaritãţii sociale, care se publicã în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Art. 15. - Utilizarea Clasificãrii ocupaţiilor din România este obligatorie la completarea documentelor oficiale.

Art. 113. - Constituie contravenţie urmãtoarele fapte:
...
b) neutilizarea Clasificãrii ocupaţiilor din România prevãzute la art. 15;
...
Art. 114.
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 113 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendã de la 3.000 lei la 5.000 lei;
...
eu lucrez ca operator dispecer 352129 conform clasificarii ocupatiilor iar in cartea de munca apar inscris paznic .ce sfat pute ti sa mi da-ti in legatura cu acest aspect . sunt student in anul 1 la facultatea de drept si mi-am permis sa va cer ajutorul fiinca mi se pare ca sunt nedreptatit de patron !


va multumesc !
Pai sa fiti atent la ce semnati, Fisa de Post si Contract si ....sa studiati mai mult Codul Muncii....si nu numai...
1. Situatia dvs. nu are legatura cu COR ci cu nerespectarea legii de catre angajator.
2. - Dvs. aveti pe CIM o functie iar in realitate prestati altceva.
- Nu inteleg de ce angajatorul procedeaza asa si cum de dvs. ati admis sa semnati un CIM pe o functie si sa indepliniti, de fapt, alta!
3. Ganditi-va ca in caz de un accident de munca (Doamne, fereste!) o sa fiti intrebat ce ati cautat acolo pe un alt post decat cel inscris in CIM si pentru care ati facut instructajul.
4. Faceti o sesizare la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema de salarizare monikastanca monikastanca Buna ziua, ma confrunt cu o problema . Sung angajata intr_o institute de invatamant. Sung angajata pe functia de operator 1, dar LA COR este codul 422304. Se ... (vezi toată discuția)
Profesie liberala sau ce!? naeprioroc naeprioroc Din 1980 lucrez in aviatie ca tehnician , timp in care denumirea profesiei (meseriei) pe care am practicat-o s-a schimbat de la electromecanic la tehnician ... (vezi toată discuția)
Cum incadrez cor un muncitor responsabil de "programul de apa" intr-o comuna? nadia_odagiu nadia_odagiu sus numitul muncitor este "responsabil de apa" (program pompe de apa), studii generale, nu stiu ce cod cor i s-ar potrivi. ajutor va rog (vezi toată discuția)