Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedieri colective
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedieri colective

In data de 17.02.2012 mi se va desface contractul la firma la care lucrez.pana atunci sunt in preaviz.firma e de confectii lenjerie si lucrez de 14 ani aici,este o societate pe actiuni.intrebarea mea este :care sunt obligatiile angajatorului fata de salariatii lui (in jur de 35 de muncitori)in cazul concedierii colective din cauze externe (nu mai primim comenzi de la unicul furnizor).va multumesc anticipat
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil, potrivit art.67 C.mun.

Prin urmare, acordarea de salarii comensatorii se poate face numai daca acest lucru este prevazut in ccm aplicabil angajatorului, precum si daca acest lucru este prevazut in reg.intern al acestuia.