Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Banci si divulgarea datelor personale la autoritati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Banci si divulgarea datelor personale la autoritati

Sunt interesat in ce situatii sunt bancile obligati sa divulge informatii personale despre clientii sai si conturile lor. De exemplu stiu ca bancile vor anunta DNA daca primesti o suma egala sau mai mare de 5,000 EUR intr-un singur transfer.

De exemplu poate ANAF cere divulgarea informatiilor personale (de ex. suma pe cont, detalii despre operatiunile unui cont pe o anumita perioada de timp etc)?
mik_zoltan, utilizator
Bancile nu vor anunta DNA din oficiu , vor anunta Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor. Plafonul minim este 15 000 Euro ori echivalent. DNA ( orice institu'ie ce instrumenteaza dosare penale, cu acceptul procurorului) poate cere oricarei institutii financiare, intr-o cauza penala in care este inceputa urmarirea penala, sa i se coimunice date despre conturile persoanelor in cauza. Plafonul de 15000 Euro nu este obligatoriu sa fie intr-o singura transa , se comunica din oficiu indiferent dacă tranzacţia se realizează prin una sau mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele. Pentru amanunte vezi Lg 656/2002.
ANAF poate cere bancii instituirea unei popriri pe cont fara a putea cere detalii despre tranzactii. ANAF, in cazul persoanelor juridice le poate cere acestora sa prezinte extras de cont, in cadrul inspectiilor fiscale.