Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... chemarea in garantie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

chemarea in garantie

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: O firma A are o datorie fata de firma B. Asociatii firmei A, au mai deschis o firma C (pentru ca A avea multe datorii). Prin urmare ne-am inteles sa facem o fidejusiune, prin care C sa devina fidejusorul firmei A fata de firma B (C a renuntat expres la beneficiul de discutiune).
Problema este ca nici pana acum nu au facut plata, nici A, nici C si firma B doreste sa-i dea in judecata. Cum trebuie procedat? Parate vor fi ambele firme A si C? Sau doar A?Daca parata va fi doar A, atunci reclamanta B poate folosi chemarea in garantie a firmei C? Nu stiu exact cum e mai bine....Multumesc!
chemati in judecata pe amindoi ca sa obtineti un titlu executoriu opozabil ambelor parti. unul in calitate de pirit-debitor, celalalt in calitate de fideiusor.
~ Conținut șters la cerere ~