Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exceptia de necompetenta materiala a instantei de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exceptia de necompetenta materiala a instantei de contencios administrativ.

Am deschis o actiune in contencios prin care cer instantei sa oblige in solidar Consiliul local si primaria la plata zilelor de concediu de odihna neefectuat .
Am solicitat sa se judece in lipsa,nu stiu ce intampinare au depus cei de la primarie ,dar am gasit ca s-a acordat o amanare pentru ca partile sa/si exprime punctul de vedere cu privire la exceptia de neconpetenta materiala a instantei de contencios administrativ.
Sa inteleg ca nu am adresat instantei care trebuia cererea?
Legea 188 din 1999 privind statutul functionarilor publici prevede o competenta functionala a instantei de contencios administrativ, insa aceasta nu este o competenta de plina jurisdictie in ceea ce priveste raporturile de munca. Astfel, in cazul functionarilor pblici, este reglementata in mod limitativ competenta instantei de contencios in materie de: conflicte de muncă având ca obiect contestarea sancţiunii disciplinare (art.68), a ordinului sau dispoziţiei de imputare (art.73 alin. 2) sau a actului administrativ prin care s-a dispus încetarea raportului de serviciu (art.89 alin.1).
Orice alte litigii de munca vor fi de competenta instantelor prevazute de art.284 alin. (1) din C. muncii, si nu a instanţei de contencios.

irina_stirbu2000 a scris:

Am deschis o actiune in contencios prin care cer instantei sa oblige in solidar Consiliul local si primaria la plata zilelor de concediu de odihna neefectuat .
Am solicitat sa se judece in lipsa,nu stiu ce intampinare au depus cei de la primarie ,dar am gasit ca s-a acordat o amanare pentru ca partile sa/si exprime punctul de vedere cu privire la exceptia de neconpetenta materiala a instantei de contencios administrativ.
Sa inteleg ca nu am adresat instantei care trebuia cererea?

Daca s-a ridicat o asemenea exceptie, este posibil ca actiunea dvs sa fi fost introdusa la o instanta necompetenta material. Exceptia necompetentei materiale are caracter absolut. :)
Daca sunteti personal contractual, atunci cererea dvs trebuia sa fie introdusa la Tribunalul Judetean - Sectia pentru conflicte de munca si litigii de munca in a carui circumscriptie teritoriala aveti domicililu.
Dacă excepţia de necompetenţă va fi admisă, instanţa pronunţându-se printr-o hotărâre de declinare a competenţei, se declară necompetentă astfel încât se va dezinvesti şi, totodată va dispune trimiterea cauzei acelei instanţe competente sau acelui organ cu atribuţii jurisdicţionale competent.
Cornel Vasile, Consilier juridic
E bine totusi daca instanta de contencios va trimite dosarul spre alta instanta competenta,lucru de care nu mai sunt sigura,mai ales ca sunt dezamagita de sfatul primit aici pe forum,cand am fost indrumata spre contecions cu aceasta actiune.
Oricum,multumesc pentru lamuriri.
Numai bine va doresc!
Este posibil, ca sfatul pe care l-ati primit sa nu fi fost complet .... cel mai bine era sa fi dat de la inceput toate datele , ce fel de incadrare (raport de munca sau de serviciu) etc. :)

Art.158 alin.3 din Codul de procedura civila prevede ca, "daca instanta se declara necompetenta, impotriva hotararii se poate exercita recurs in termen de 5 zile de la pronuntare. Dosarul va fi trimis instantei competente sau, dupa caz, altui organ cu activitate jurisdictionala competent, de indata ce hotararea de declinare a competentei a devenit irevocabila."
M-am linistit,o sa mai dureze cateva zile,dar o rezolvare exista totusi.
Multumesc !
O zi buna !