Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa

Am o casa de vanzare iar cumparattorul nu are toti banii, exista vreo varianta legala de a plati diferenta in rate lunare? Exista vreun risc ca , cumparatorul sa fie la un moment dat in imposibilitate de a-si plati ratele si implicit sa raman pagubas?
Multumesc
Incheiati un contract de vanzare cumparare in care sa includeti clauza ca pretul va fi achitat in mai multe rate stabilind clar si valoarea fiecarei rate si data la care aceasta trebuie achitata. Inscrieti in cartea funciara privilegiul dvs asupra pretului neincasat, ca masura de asigurare avand posibilitatea de urmarire a bunului imobil in proprietatea oricui s-ar afla pentru recuperarea pretului neachitat.