avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... ce acte imi trebuie sa ies cu copilul meu din tara dk ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

ce acte imi trebuie sa ies cu copilul meu din tara dk sunt divortata de tatal lui?

Vreau sa plec in italia impreuna cu copilul meu,sunt divortata de tatal lui ,copilul mi-a fost incredintat mie prin hotarare judecatoreasca dar tatal lui a decedat,vreau sa stiu imi trebuie si actul de deces sau imi este de ajuns numai hotararea judecatoreasca
Va rog oferitimi un raspuns ca sa nu am neplacerea sa ma intoarca de la vama....
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 13:48, 5 Februarie 2012
indicat ar fi sa mergeti la directia pasapoarte si sa aratati sentinta prin care copilul v-a fost incredintat spre crestere si educare.
de principiu nu va trebuie decat acea sentinta dar sa fie legalizata ca e definitiva insa pentru siguranta dati o fuga sa intrebati la cei ce stiu cu siguranta.
la cate se schimba in ultimul timp si la catge ordonante se dau....cine stie
elenaeu a scris:

Vreau sa plec in italia impreuna cu copilul meu,sunt divortata de tatal lui ,copilul mi-a fost incredintat mie prin hotarare judecatoreasca dar tatal lui a decedat,vreau sa stiu imi trebuie si actul de deces sau imi este de ajuns numai hotararea judecatoreasca
Va rog oferitimi un raspuns ca sa nu am neplacerea sa ma intoarca de la vama....


Este suficienta hotararea de incredintare definitiva si irevocabila (eventual tradusa si legalizata) si pasaportul copilului.
[ link extern ] /
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoaterea copilului din tara (probleme) Catalinozaurusrex Catalinozaurusrex Buna seara! Scurt si la obiect... Ei divortati, ea in Romania iar el prin Italia. Din casatorie a rezultat un copil (9 ani). De fostul sot nu se mai stie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua laura-maria laura-maria as vrea sa stiu de ce acte am nevoie ptr al aduce pe fiul meu ,in varsta de trei ani si jumatate , in italia. mentionez ca sunt divortata de tatal lui si ca ... (vezi toată discuția)
Custodie copil NAARGHYTA NAARGHYTA Buna ziua! Eu am divortat in anul 2004 de sotul meu, dar am obtinut custodia definitiva a fetitei mele in varsta de 13 ani, Hotararea de divort fiind ... (vezi toată discuția)