Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani

Buna ziua!
Imi puteti da un sfat, va rog, in urmatoarea problema?
Recent am cumparat un autoturism. Vanzatorul avea o datorie la directia fiscala (impozit pt masina). Pentru a putea inmatricula autoturismul am platit eu acea datorie.
Vanzatorul nu mai vrea sa imi restituie acei bani. In ce temei as putea sa recuperez suma platita in numele lui? Exista vreo dispozitie legala care imi da acest drept?
Va multumesc!
asa ceva nu se face.
poate ca asta era si scopul celui care "vindea"masina,sa-si plateasca darile la stat.
ca sa recuperati suma ar fi bine sa aveti martori ca i-ati dat acei bani.
alta data faceti macar un act cu martori ca dati o suma de bani.
In opinia mea, va incadrati in cazul de subrogatie legala in drepturile creditorului, reglementat de dispozitiile art.1596 lit.a Noul Cod Civil.
da. puteti formula o actiune in pretentii pentru suma pe care ati platit-o la finante in numele vanzatorului. Printre temeiuri se poate indica si art. 1593 si urmat Cod Civil
Va multumesc pt raspunsuri!
Chitanta de plata e pe numele meu, asa ca dovada exista.
Inainte sa il actionez in justitie, ma gandeam sa ii trimit o notificare. Nu stiu insa ce articole sa invoc. Ma gandeam eventual si la o imbogatire fara justa cauza. Ce spuneti?