Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... deschidere proces de catre pers cu handicap psihic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

deschidere proces de catre pers cu handicap psihic

as dori sa stiu ce sanse sunt daca deschide proces pentru o anumita cauza o persoana cu handicap psihic(gradul III).multumesc
Daca persoana este interzisa judecatoreste, nu are capacitate procesuala de exercitiu si ca urmare nu poate sta singura in judecata.Are nevoie de un reprezentant legal.
Multumesc pentru raspuns,ma gandeam cat de eficienta este cererea persoanei bolnave,poate fi luata in considerare o asemenea cerere in conditiile in care acea persoana este diagnosticata(de catre medic)bolnava psihic gr.3?
nu poate fi luata in considerare decat daca e faacuta de reprezentantul legal , sau spre exemplu de procuror care in temeiul art. 45 C.pr.civ. poate introduce actiuni civile in numele persoanelor incapabile, disparute
ContSters239354, utilizator
Multumesc!