Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pentru autoturism
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pentru autoturism

Bună seara!
Vă rog să-mi daţi un sfat!
Un tânăr, în urmă cu cinci ani şi -a vândut ''Dacia 1300'', făcând un act de mână pe care l-a pierdut. ªi-a cumpărat o altă maşină ''Dacia....''. El a plecat pe urmă la muncă în Italia, unde este şi astăzi. Cu trei ani în urmă, tatăl lui i-a vândut-o probabil tot cu un act de mână, pe care nu-l mai găseşte....
Astfel este înregistrat la secţia financiară cu 2 autoturisme, pt. care trebuie să plătească impozit.
A fost de revelion acasă şi nu a reuşit să le radieze fiindcă nu a venit cu ''dovezi''.
Consider că nici un cumpărător nu le-a mai înregistrat la sectia financiară..........
El nu cunoaşte pe nici un cumpărător, nume, adresă....
Cum se poate rezolva această situaţie ?
Vă mulţumesc pt. sprijin!
sa-i caute pe cei carora le-a vandut masina.
eventual sa mearga la politie si sa ceara ajutorul .
e greu de crezut ca a pierdut acele procese verbale de mana.
eu cunosc pe cineva care tot ia legatura cu noul proprietar insa acesta de 3 ani tot amana perfectarea actelor asa ca persoana in cauza i-a transmis un ultimatum astfel ca daca nu se conformeaza o sa declare masina furata.
doberv, utilizator
buna seara
contactati un avocat si printr-o actiune in instanta se poate dispune radierea