avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pentru autoturism
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pentru autoturism

Bună seara!
Vă rog să-mi daţi un sfat!
Un tânăr, în urmă cu cinci ani şi -a vândut ''Dacia 1300'', făcând un act de mână pe care l-a pierdut. ªi-a cumpărat o altă maşină ''Dacia....''. El a plecat pe urmă la muncă în Italia, unde este şi astăzi. Cu trei ani în urmă, tatăl lui i-a vândut-o probabil tot cu un act de mână, pe care nu-l mai găseşte....
Astfel este înregistrat la secţia financiară cu 2 autoturisme, pt. care trebuie să plătească impozit.
A fost de revelion acasă şi nu a reuşit să le radieze fiindcă nu a venit cu ''dovezi''.
Consider că nici un cumpărător nu le-a mai înregistrat la sectia financiară..........
El nu cunoaşte pe nici un cumpărător, nume, adresă....
Cum se poate rezolva această situaţie ?
Vă mulţumesc pt. sprijin!
Cel mai recent răspuns: ContSters58959 , utilizator 20:23, 5 Februarie 2012
sa-i caute pe cei carora le-a vandut masina.
eventual sa mearga la politie si sa ceara ajutorul .
e greu de crezut ca a pierdut acele procese verbale de mana.
eu cunosc pe cineva care tot ia legatura cu noul proprietar insa acesta de 3 ani tot amana perfectarea actelor asa ca persoana in cauza i-a transmis un ultimatum astfel ca daca nu se conformeaza o sa declare masina furata.
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2012
doberv, utilizator
buna seara
contactati un avocat si printr-o actiune in instanta se poate dispune radierea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto jenicaprod jenicaprod In anul 1995 am vandut un autoturism D 1300 unei persoane fizice cunoscuta, fara a face nici macar o chitanta de mana. I-am dat toate actele masini: certificat ... (vezi toată discuția)
Radierea unui autoturism AdryanCalin AdryanCalin In anul 2006 am vandut o dacia 1300,avand calitatea de proprietar,unei persoane pe care nu am mai gasit-o ulterior.I-am dat certificatul de inmatriculare am ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac ? betiana betiana Fiica mea a fost posesoarea unui autoturism pana in 2005.Ea neavand timp sa mearga in targ ca sa vanda masina am apelat la un intermediar care a vandut-o in ... (vezi toată discuția)