avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu

Buna ziua,

In urma unui interviu,in domeniu IT,mi s-a oferit un salariu minim pe economie in contractul de munca (perioada determinata 3 luni,cu posibilitati de prelungire)... insa,"in mana" undeva de 5-6 ori mai mult.Sa accept sau nu??
este legal??
Ma poate ajuta cineva cu un sfat ..maine va trebui sa le dau raspunsul.

Va multumesc foarte mult.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:31, 6 Februarie 2012
Nu este legal,insa majoritatea angajatorilor procedeaza intr-un asemenea mod.
in cazul in care se depisteaza ilegalitatea ...ambele parti au de suferit,dpdv juridic??
pai e cam greu de dovedit atat timp cat doar dvs si angajatorul stiti de suma ce o primiti efectiv.
dvs pe statul deplata semnati doar de ceea ce v-ati inteles in contractul de munca.
important e ca angajatorul sa va dea suma promisa.
de regula asa fac angajatorii deoarece darile la stat sunt destul de mari,(la salariul de 720 lei toate darile catre stat sunt undeva la 370 lei)
ambramburica a scris:

in cazul in care se depisteaza ilegalitatea ...ambele parti au de suferit,dpdv juridic??


Da, ambele parti au de suferit ... acceptarea unei astfel de situatii implica atat avantaje, cat si dezavantaje din partea ambelor parti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Externarizare activitati neproductive magyari magyari Am o problema, care necesita putina documentare, precum si analiza din mai multe puncte de vedere. Societatea la care lucrez, a decis ca ar fi o solutie buna ... (vezi toată discuția)
Deducere pentru o persoana in ingrijire bobeicaalin bobeicaalin Buna ziua, As vrea si eu sa stiu cat ar trebui sa fie deducerea personala in cazul in care am o persoana in intretinere si salariul meu brut este de 720 de ... (vezi toată discuția)
Angajare din somaj bebelusa-cazino bebelusa-cazino Buna ziua, Astazi am fost sa ma angajez, mi-au zis ca salariul e de 720 de lei, din care mi se trage 30 de lei pentru garantii plus ca voi lua 30 % din ... (vezi toată discuția)