Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... batut bine de politisti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

batut bine de politisti

In data de 15/16 noiembrie 2009 am fost solicitat de un prieten(fost coleg de clasa ) sa il duc pe el si inca 3 prieteni de ai lui in comuna pui jud hunedoara contra cost , am am aceptat si am fost cu el de iam luat si pe ceilati 3 care au coborat de la apartamentul unuia cu 3 geamantane, fostu meu coleg lea deschis porbagaju si am plecat la drum am ajuns la Pui am mers la domicilul unuia din cei 3 au laut din porbagaj 2 geamantane si leau dus si sau mai intors cu o plasa cel care dinc ate intelesesem e proprietaru casei mia zis ca sa ii duc la deva ca nu gasise acasa pe cine cauta el, am plecat la dum intr-un final am ajuns in deva pe la ora 23 jumate nema oprit langa un magazin non stop, si-au cumparat tigari si am mai mers vreo 400-500 de metri pana intr-o parcare unde miau zis sa opresc , am oprit cel care mia zis sa ii duc la deva sa dat jos cu fostul meu coleg , respectivu a plecat singur prinre blocuri si dupa vreo 10 min la sunat pe fostu meu coleg si ia zis sa vina cu geamantanu si cu plasa in directia unde plecase el , fostu meu coleg sa dat jos a luat ce avea in porbagaj si a plecat in aceeas directie eu am ramas in masina inpreuna cu cei 2 , a trecut jumate de cand plecasera cei doi si nu mai veneau inapoi am tot asteptat si am atipit cu capu pe volan si am fost trezit de un agent de politie care batea in geam , am deschis usa am coborat din masina sa prezentat mia cerut sa ma legitimez ,ia legitimat si pe ceilalti 2 unu din ei a fost mai recalcitrant cum la trezit , dupa ce am fost legitimati veneau 2 politisit in uniforma si amsina de politie in spatele lor cu ceilalti 2 care plecasera cu 2 plase cu 2 bidoane de 5 litri am fost condusi la sediul politiei municipiului deva cei doi care venisera cu echipaju de politie iar eu cu cei care am fost in masina mea si cu un agent neam deplasat dupa masina politiei , am ajuns acolo am intrat in sediul politiei unde am aflat si eu dc am fost luat si dus la politie baietzi aveam in cele 4 bidoane de 5 litri benzina si au zis domni politisiti ca au furato. am stat acolo vreo 20 min dupa care am fost luati pe rand la declaratii inpartiti pe acolo cate 1 cate 1 si am fost dus inainte de declaratie intr-un birou la etaju unu unde au intrat doi politisiti cu mine ina cel birou une au inceput sa dea in mine cu palmele cu pumni , cu picioarele de la un timp si la urma a adus o bata dinaia de la un steag si a inceput sa dea cu ea in mine imi dadeau peste maini piciaore si tot imi ziceau ce ai cautat la furat da eu nu stiam ce am furat daca nu facusem nimic, intr-un final sau linisti am fost dus in sala de asteptare la un interval de 20 min a venit unu din politisti de dadusera in mine si ma luat si ma dus intr-un birou la parteru institutiei unde se mai aflau inca 2 politisti inbrcati civil miau zis sa stau la birou unde statea unu din ei pe scaun in fatza mea stratea unu jos iar in spatele meu unu statea in partea drapta iar celalalt care mai dadusein partea stanga rezemati de birouri , cel din fatza mea a inceput sa imi citeasca dintr-un carnetel "ca am dreptu la un avocat din oficiu ...etc " si iam zis ca vreau una vocat din oficiu si la mometul in care am zis ca vreau un avocat din oficiu cel de statea in spatelel meu partea dreapta mia dat un pumn in tampla dreapta si celalalt din stanga mia dat cu picioru in spate,am cazut de pe scaunu fara spatar jos unde cel din aprtea dreapta a inceput sa zica eu vin pt voi noapte dea acasa , unde au dat cu picioarele in mine in acest timp miam pierdut cunostinta ceva vreme cand miam revenit ma ridicau de pe jos ca pe o carpa mau pus pe scan si miau zis ori declari ce vrem noi ori va fi mai rau petru tine am dat decalratia dictata de dansi , in timpul decalratie tot zicea "ca lam deranjat noi pe el si cacine suntem noi sa il deranjam pe el ca nu poate bea si el linistit ca neam gasit noi sa il derajam si sa trebuiasca sa vina la sut " era in stare de ebrietae pt ca mirosea ff tare a alcol dupa care mau ridicat in piciore sa ma duca in sala de asteptare dar cand m-am ridicat nu puteam sa stau drept aveam o durere de abdomen partea dreapta ingraozitoare , mau laut mai mult pe sus si mau dus ins ala de asteptare dupa care dupa 5 min am fost dus la anprentare si fotografiere dupa care iara in aceeas sala de asteptare am fost dus a inceput sa mi se faca rau cu trecerea timpului ba durea ingrozitor de tare abdomenul partea dreapta m-am cerut la baie la jandarmu de era de paza la usa , ma lasat sa merg la baie am facut nevoile respectiv treba mica si atunea cand am inceput sa urinez mau apucat niste dureri ff mari si am inceput sa urinez urina de culoare cafelei , am fost iam zis jandarmului de treaba aceasta si a chemat pe seful anchetei care a ordonat la 2 politisit (unul din ei era cel care imi luase declaratia ) sa ma duca la spital , am fost dus la spitalul judetean deva unde mi sau administrat calmante si mi sa facut o perfuzie dupa care am fost dus la doctoru urolog din spital la o urografie , mi sa facut aceasta urografie , rezultatul urografiei nu lam stiut ca mi lau luat cei doi politisiti si dupa care mau laut inapoi la politie si pe drum spre politie lam intrebat pe celc are imi luase declaratie ca ce am si mia zis ca mia plecat o piatra de la rinichi , iar eu iam zis ca nu are cum ca eu nu ama vut probleme cu rinichi niciodata si aim zis ca asta ii de la bataie administrata de colegi lui si mi mia zis ca sa imi tin gura ca o mai iau odata , am fost dus la polite am fost lasat ins ala aia de asteptare vreo 2 ore dupa care am fost dus lara la o delcaratie la etaju unu intrun biro unde mi sa luat si a doua declaratie tot cum au vrut dansi doar ca in timpul declaratiei a venit si cel care daduse in mine si mia zis ca ii pare rau ca ma lovit si a adus paine cu parize , icre si apa minela si mai zis sa manc ca deaia mi rau , am muscat o gura din parizer si din paine la insistentele lui dupa care iam cerut un pahar de apa minerala am abut paharu de apa minerala si dupa care mia venit sa vomit am fost dus repede la baie am vomitat ,dupa care am fost dus inapoi sa termin declaratia de mi se lua , am fost dus iara in sala de asteptare une dupa vre ora jumate a inceput sa mi se faca rau , am cerut sa fiu dus la spital , am fost dus si lasat la spital , la ora 22 a venit un agent la mine si mia zis ca dimineatza la ora 8 sa ma prezint la sediu politiei ca doctoru stie si ma va lasa si ma intreabt de cheile masini ,intre timp seful achetei a fost la politia petrosani cu unu din cei doi pt a ii face perchezitie la domiciliul acestuia pt ca din cate intelesesem in momentul acela avea casetofoane furate diferite obiecte , unde la politia petrosani au ajuns si parinti mei si lau intreabt de mine si lea zis ca sunt arestat ( bn inteles eu eram internat in spital, acest lucru nu lea zis , doar lea zis ca mia fost rau si am fost paan la spital) au stabilit ca la ora 9 dim vin la politia mun deva sa ma ia pe mine si masina ora stabilita de domnul comisar cumse prezentase. diminatza la ora 8 fara ceva am fost chemat de o asistenta in biriul domnuli doctor , in timp ce am iesit din salon am vazut 2 agenti inbracati in uniforma care au iesit din birocul doctorului , am mai stai un pic pana au trecut cei doi agenti si m-am dus la domnul doctor si mia zis ca trebe sa merg la polite la 8 am semnat o iesire din spital pe propria raspundere dupa ce mi sau administrat niste calmante dupa care am plecat la politie , la polie ma astepta domnul comisar care mia dat actele telefonu si cheile masini si mia zis ca pot pleca acasa, dar nu mia zis ca parinti mei o sa vina la ora 9 la deva, ma lasat sa pelc ins tare de eram cu masina , am pelcat si la iesirea din oras mau suant aprinti mei sa ma intrebe unde is ca ei is la politie m-am intors inapoi la politie unde neam intalnit , a luat tatal meu amsina si a conduso pana acasa si pe drum au inceput sa ma ia iara durerile, am auns acasa dupa care leam zis ca urinez sange m-am luat si mau dus de urgenta la spitalu petrosani unde am fost internat de urgenta pe sectia urologie , dupa care am fost aoperat de urgenta pt extirparea rinichiului drept , din cauza sangelui prea mult pierdut am avut nevoie si de de sange si de resucitate , m-am revenit incet incet am scos certificat medico legal am facut plangere dar nici in momentul de fatza nu sau gasit faptasi dupa 2 ani se ceva mi-au cerut sa ii identific pe respectivi care au dat in mine ce se mai poate face in aceas caz ca de primit am prmit decat un raspuns ca am fost batut in sediul politiei in rest nimic
Faptul ca acestia nu-si recunosc faptele nu ar trebui sa-i exonereze de raspundere, se pot corobora alte probe, faptul ca ati fost dus la spital din sediul politiei, urmarile loviturilor atestate prin ceritificat medico legal, starea dvs. de sanatate buna avuta anterior acelei seri fatidice. Folositi-va de martori, de orice credeti ca ar putea contribui la aflarea devarului.Cred ca trebuie sa folositi orice mijloc de proba va este la indemana, fiindca, in procesele penale nerecunoasterea nu echivaleaza cu nevinovatia, sau asa ar trebui.Depinde in mare masura de aparatorul dvs. , cum va gestiona situatia, sa isi dea interesul.Nu va lasati.
Nu stiu cum ajung in functie asemenea specimene care in loc sa ne apere, aplica legea pumnului..indiferent ca esti sau nu infractor, nu asa se procedeaza, pedepsesti conform codului penal..nu codului pumnului..ce expertiza psihiatricali se fac acesotr indivizi? ce teste? cum ajung astia in politie? sa imbrace acea uniforma?..mai stiu eu unul care e maior-comandnt in armata romana, care si-a abuzat sexual fetita timp de ani de zile..mda..Justitia asta e prea blanda..sau daca se cred ajunsi in asemenea functii..cred ca legea le e de partea lor..ma rog