Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie concediere

Am fost mutat in baza unei decizii data de angajator,din functia de sef divizie in functia de sef birou,in urma unei hotarari judecatoresti in prima instanta,decizia a fost admisa.Pot sa fiu repus pe functie,sau trebuie sa astept recursul societatii? Va multumesc !
Conform art. 274 Codul muncii hotararile pronuntate in fond sunt definitive si executorii de drept.
Puteti pune in executare hotararea pronuntata de catre prima instanta . in acest sens, formulati o cerere catre angajator pentru a pune in executare hotararea respectiva ..

Intr-adevar, angajatorul are posibilitatea de a ataca cu recurs acea hotarare si exista riscul sa castige chiar , ceea ce ar insemna ca decizia de concediere este legala.
multumesc pt. informatie si ajutor...o zi minunata