Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nulitate contract comercial - obiect de activitate ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nulitate contract comercial - obiect de activitate neinregistrat reg.com.

Poate fi lovit de nulitate absoluta un contract comercial intre doua societati atunci cind obiectul contractului presupune o activitate neinregistrata de una din societati la reg.com. ?
de ex. Xsrl are obiect de activitate inregistrat producerea de chibrituri
Xsrl incheie si desfasoara cu Ysrl un contract comercial de vanzare-cumparare (X cumpara, Y vinde) de nasturi (este doar un exemplu), pe care Xsrl urmeaza sa-i exporte avind client extern.
Y vinzatorul nu-si indeplineste obligatiile contractuale. Fiind chemat in judecata invoca nulitatea absoluta a contractului cu X pt. ca acesta nu a declarat la reg.com. in lista de obiecte de activitate comert si intermediere nasturi.
Y sustine ca data fiind nulitatea, el nu are nicio obligatie fata de X.
Ce parere aveti?
eugen82, utilizator
Parerea mea este ca in speta relatata nu pune problema nulitatii absolute a contractului.
Vezi dispozitiile art. 1246 si urmatoarele, C.civ.
este dupa vechiul cod, ei invoca art.34 din decretul 31/1954:
Art. 34
Persoana juridica nu poate avea decat acele drepturi care corespund scopului ei, stabilit prin lege, actul de infiintare sau statut.
Orice act juridic care nu este facut in vederea realizarii acestui scop este nul