Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitute de apeduct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitute de apeduct

ce inseamna concret servitute de apeduct? ce anume trebuie respectat? ce distante trebuie respectate pentru servitute?
Servitutea este sarcina care greveaza un imobil, pentru uzul sau utilitatea imobilului unui alt proprietar.
Servitutea se poate constitui in vederea unei utilitati viitoare a fondului dominant.
Servitutile continue sunt acelea al caror exercitiu este sau poate fi continuu fara a fi necesar faptul actual al omului, cum ar fi servitutea de vedere ori servitutea de a nu construi.
Servitutile continue sint acelea al caror exercitiu este sau poate fi continuu, fara sa aiba trebuinta de faptul actual al omului; astfel sint apaducele (apeductele), scursurile apelor, ferestrele si altele asemenea.
Servitutile necontinue sint acelea care au trebuinta de faptul actual al omului spre a fi exercitatea, astfel este dreptul de trecere, de a lua apa din fintina, de a paste vite si alte asemenea.

ContSters237818, utilizator
OK! am inteles ce este servitutea in pura teorie insa ce ma intereseaza pe mine este urmatorul fapt; am o teava de 600 de mm la 6 metri adancime care imi taie un colt din teren ; ca sa dau in judecata regia de apa sa-si mute ei teava de acolo consider ca e pierdere de timp iar sansele sunt prea mici sa castig deci mai mult m-ar interesa sa stiu la ce distanta de teava pot construi iar cand va fi sa fie vreo interventie la teava ... asta e imi va face o sapatura in curte si ... ma consolez ca de cand e teava a fost doar o interventie la ea in 20 de ani